5 דברים שלא ידעתם על חברת פולקסווגן

בשנת 2011 הוכרזה פולקסווגן בתור יצרנית כלי הרכב הגדולה באירופה. למרות שנוסדה כבר בשנות ה-30, ועל אף העובדה שדגמיה מוכרים בכל רחבי העולם, יש מספר דברים אותם קהל הלקוחות עדיין לא יודע על פולקסווגן.

רכבים איכותיים1. פירוש השם – "פולקסווגן" (Volkswagen) היא מילה אשר מחברת למעשה בין שתי מילים: "פולק", או "פולקס" ברבים, ו-"ווגן". המשמעות היא "מכונית העם". השורשים של המילה פולקס מופיעים גם באנגלית ומייצגים ציבור, בעוד ווגן היא מילה גרמנית עתיקה עבור מכונית. חברת פולקסווגן נוסדה על מנת לייצר מכוניות זולות למעמד הפועלים, ומכאן השם הייחודי שלה. יחד עם זאת, יש לציין כי לאורך השנים צברה פולקסווגן טכנולוגיה, ויכולות אשר חייבו העלאת מחירים מסוימת. האיכות של פולקסווגן ידועה לכל נהג, ולכן היא זוכה להצלחה.
2. בבעלות בעלות הברית – המלחמה המשמעותית ביותר במאה ה-20 השפיעה לא מעט על חברת פולקסווגן. לא רבים יודעים זאת, אך בתום מלחמת העולם השנייה נתפסה חברת פולקסווגן על ידי בעלות הברית. החברה הושבה לגרמניה רק בשנת 1949, אולם גם אז היא עדיין לא הצליחה להסדיר את פעילותה. לאחר המלחמה המשיכה פולקסווגן לייצר את "החיפושית" המוכרת, כמו גם מגוון של דגמים חדשים. היא שיתפה פעולה עם יצרניות רכב נוספות, ולבסוף רכשה מחדש את אמון הנהגים.
3. פורשה – בשנת 2005 נפל דבר בעולם הרכב. ענקית מכוניות היוקרה פורשה הכריזה, כי היא רוכשת 20% ממניותיה של קבוצת פולקסווגן, במהלך שכלל לא מעט אלמנטים אסטרטגיים. פורשה המשיכה לרכוש נתחים מחברת פולקסווגן ובשנת 2008 היא החזיקה יותר מ-31% מהמניות. היא אף הכריזה כי הכוונה היא לרכוש יותר מ-50% ממניותיה של פולקסווגן בשנים הבאות.
4. רכבים תאומים – יש המון יצרני רכב אשר משתמשים בבסיס של פולקסווגן לצורך ייצור הדגמים שלהם. ההבדל בין הדגמים בא לידי ביטוי בעיצוב ובקהל הלקוחות, אך מכונאים ואנשי מקצוע מזהים היטב את טביעת האצבע של פולקסווגן. הרכבים אשר יכולים להיחשב תאומים הם אאודי, סיאט וסקודה. אאודי מייצגת את קהל הלקוחות האקסקלוסיבי, בעוד סיאט פונה לאמוציות ולספורטיביים. סקודה לעומתם היא יצרנית פרטית ורציונאלית המציעה דגמים חסכוניים.
5. מסחריות – לא נהוג לזהות את פולקסווגן עם רכבים מסחריים, אך יש לא מעט דגמים מוצלחים מהקטגוריה הזו. בין היתר ניתן למנות את הדגמים קאדי, טרנספורטר, קראוול, קרפטר ואמארוק שהוא טנדר מסחרי מצליח.
רגע לפני סיום, כדאי לציין את האופן בו הכל התחיל שלה. עד שנת 1930 ניסו חברות רבות לייצר מכוניות פשוטות ואמינות, אך לא הצליחו. המצב הכלכלי של העם הגרמני וחוסר יכולת טכנית הקשו על המשימה. עם עליית המפלגה הנאצית התעורר צורך חדש במכוניות מן הסוג הזה, ולכן פולקסווגן מצאה את מקומה על פס הייצור ובין דפי ההיסטוריה.