רכבי אספנות: רישוי, יבוא ושימוש אישי

על פי החוק בישראל, בתום 30 שנה משנת הייצור המקורית שלו מוגדר כל כלי רכב עד 12 טון בתור רכב אספנות. הכלי יכול להיות אופנוע, מכונית, אוטובוס או אפילו משאית. גם רכבי חילוץ יכולים להירשם כרכבי אספנות, במידה והם עונים על התנאים וההגבלות. על הבעלים להגיש בקשה לרישום הרכב כרכב אספנות. רישיון לרכב אספנות תקף ל-12 חודשים, במידה והבעלים מציג אישור תקינות ממוסך מורשה לפחות פעם בשנה. על מנת לרשום רכב אספנות ברישיון הרכב, יש להציג תעודת זהות ורישיון רכב בתוקף. לאחר קבלת רישיון על רכב אספנות צריכים הבעלים להתקין לוחית זיהוי, אשר כוללת לצד הספרות גם את המילים "רכב אספנות". לא רבים יודעים זאת, אך אסור לרכב מן הסוג הזה לנוע על הכבישים בין השעות 07:00-9:00 בימי חול, והוא לא יכול לשמש את צרכי העיסוק של הבעלים. בתקופה בה רישיון הרכב אינו בתוקף פטורים הבעלים מתשלום אגרה.

ההגבלות על יבוא רכבי אספנות

רכבים שוניםיבוא של רכב אספנות מותנה ברישיון יבוא, אותו אפשר לקבל לאחר הגשת בקשה מיוחדת. מותר לייבא רק רכב אספנות אחד לשימוש אישי ואסור לבצע יבוא מסחרי של רכבים אלו. על המייבא לערוך הצהרה בנוכחות עורך דין, ולציין כי הרכב ישמש אותו שימוש אישי משפחתי. לאחר יבוא אישי של רכב אספנות ישנה הגבלה של שלוש שנים על העברת בעלות. על המבקש להראות מסמכים המוכיחים את גילו של הרכב, לצרף לבקשה צילומי חזית וצד על מנת להוכיח את מצבו הכללי ואת מיקום ההגה, להציג את המפרט הטכני המלא של הרכב, ולהמציא הוכחה לגיבוי תחזוקתי ממוסך מורשה, שיתחייב לטפל בו. בנוסף, אסור לייבא לישראל רכבים עם הגה ימני או רכבים פרטיים עם מנועי דיזל.

הטבות ומבחני רישוי

שימור הרכב כפריט אספני הוא אינטרס רחב, ולכן הרכבים הללו זוכים להטבות. אפשר להעביר בעלות על רכב אספנות גם ללא רישיון רכב תקף, וניתן לקבל הנחה משמעותית בביטוח החובה. בניגוד לרכב מיושן, החייב בשני מבחני טסט בשנה, רכבי אספנות מחויבים בביצוע מבחן רישוי שנתי אחד בלבד. תקנה זו נכנסה לתוקף בחודש ספטמבר 2009 ובמקום הטסט הנוסף מחויבים בעלי הרכבים לעבור בדיקת חורף במוסך מורשה. במסגרת הבדיקה הזו בוחן המוסך את מערכות הבלמים, ההיגוי, הצמיגים, האורות, המראות והמגבים. הנהג מקבל אישור על תקינות הרכב, ואותו הוא צריך להציג בפני משרד התחבורה על מנת לחדש את הרישיון.

אטרקציה מוטורית ייחודית

כיום ישנם אלפי רכבי אספנות בישראל. חלק גדול מתוכם הגיע ביבוא אישי, ובשנים האחרונות ניתן לראות ביקוש גבוה יותר עבור צעדים מן הסוג הזה. הנהיגה ברכב אספנות היא חוויה אמיתית לכל המשפחה, ולמרות ההגבלות, מדובר על אטרקציה מוטורית ייחודית.