כמה מורידים על ליסינג?

החלום הוורוד של כל עובד שכיר במשק הוא לקבל רכב צמוד מהעבודה, וכשזה קורה נשאלת שאלת השאלות – כמה מורידים על ליסינג? במאמר זה נספק כמה תשובות לשאלה זו.

יש לזכור כי השימוש ברכב עולה ממון רב, ולכן מדובר בהטבה ששווה הרבה כסף. ישנן שתי שיטות לכמת את ההטבה הזו, וכך לחשב את המיסים שעל העובד לשלם: שיטת הקבוצות והשיטה הליניארית.

שיטת הקבוצות

השיטה הישנה יותר לחישוב שווי מס בגין שימוש ברכב צמוד היא שיטת הקבוצות. הרכבים השונים מחולקים ל- 7 קבוצות שונות בהתאם למחיר היבואן. בעבור כל קבוצה נקבע שווי שימוש ברכב. מטבע הדברים, ככל שהרכב זול יותר, שווי השימוש בו יהיה נמוך יותר. שווי השימוש בהתאם למה שמופיע בטבלה מתווסף למשכורת ברוטו, וזהו הסכום המשמש לחישוב מס ההכנסה. ליסינג

שיטה ליניארית

בשנת 2010 הונהגה בארץ שיטת החישוב הליניארית לחישוב שווי שימוש ברכב. על פי שיטה זו, מחשבים 2.47% משווי השוק של הרכב, סכום זה מתווסף למשכורת ברוטו של העובד, ועל הבסיס הזה מחושב מס ההכנסה. שיטת חישוב זו תקפה רק לרכבים שנרשמו במשרד התחבורה אחרי תאריך ה- 1.1.2010. כל הרכבים שנרשמו לפני תאריך זה מחושבים על פי שיטת הקבוצות.

מיסוי על צריכת הדלק

על פי הצעת חוק שתונח לפני הכנסת בקרוב, נהגי הרכבים הצמודים צפויים לשלם מס לא רק על הרכב שברשותם, אלא גם על צריכת הדלק. על פי הצעת החוק הזו, כל נהג יוכל לבחור בין תשלום מס על פי קילומטראז' שנתי קבוע מראש או לחילופין לבחור לשלם בעצמו על הדלק. המטרה המוצהרת של הצעת חוק זו היא צמצום זיהום הסביבה. המצב כיום הוא שאנשים שמשתמשים ברכבים מטעם העבודה, ולא משלמים על הדלק, לא חושבים פעמיים לפני שהם עולים על הרכב, מה שגורם לזיהום אוויר מיותר לגמרי.

הטבות לרכבים המשמשים לעבודה

חשוב לציין כי מיסוי על רכבים צמודים אינו תקף לרכבים המשמשים לעבודה. כך למשל, אם נהג מונית מקבל מונית מתחנה שבה עובד, הוא לא ישלם מס על הרכב כיוון שמדובר בכלי העבודה שלו.

הטבות למשתמשים ברכבים היברידיים

כאמור, המדינה מעוניינת לצמצם את זיהום הסביבה, ולכן החוק מעודד את הצרכנים לבחור ברכבים היברידיים חסכוניים. אנשים שבוחרים ברכבים מסוג זה זוכים להטבת מס בשווי 550 ₪ בשנה.

מיסוי הינו נקודה חשובה ביותר עבור אנשים שמקבלים רכב צמוד בעבודה, ויש להתייחס אליה ברצינות רבה. בשנים האחרונות, המחוקק מטיל עוד ועוד מיסים על מחזיקי הרכבים הצמודים. המטרות העיקריות של המיסוי הן הפחתה של שימוש ברכבים פרטיים, וכמובן יצירת מקור הכנסה נוסף עבור המדינה.