חידוש רשיון רכב

בעל רכב חייב לחדש את הרישיון אחת לשנה. חידוש הרישיון מותנה בתשלום אגרה וביצוע בדיקת כשירות במכונים המורשים. רכב חדש פרטי פטור מחידוש רישיון בתום השנה הראשונה, אך עדיין חייב בתשלום אגרה. בנוסף, רכב שמלאו לו 15 שנים חייב באישור על תקינות מערכת הבלמים, וזאת מטעם מוסך מורשה. רכב מיושן מבצע חידוש רישיון פעמיים בשנה, ולא יכול להסתפק בחידוש אחת לשנה בלבד.

רשיון רכב הוא תעודה המאשרת את תקינות הרכב ואת ההרשאה הניתנת לו מטעם משרד התחבורה עבור תנועה בכביש. הרשיון תקף רק לאחר ביצוע ההנחיות הקבועות בחוק, והחל משנת 2003 מנפיק משרד התחבורה רשיון חדש. הרשיון החדש כולל את הפרטים הבאים:

– רמת גימור
– תיבת הילוכים
– מזגן
– מערכות בלימה או ABS
– כריות אוויר
– מספר דלתות
– נפח מנוע
– ברקוד

פרטים אלו אמורים לעזור לרוכשי רכבים אשר כבר לא צריכים להישען על נתונים הנמסרים על ידי המוכר בלבד. מעבר לכך, בעזרת הרשיון החדש יכול משרד התחבורה לקבל מידע מפורט ומהימן על כל רכב הנע בכבישי ישראל.

תשלום עבור חידוש רשיון רכב

חידוש רשיון רכבשובר תשלום אגרה עבור חידוש רשיון רכב אמור להגיע בדואר אל הכתובת המופיע במחשבי משרד הפנים. בעל רכב אשר אינו מקבל את הרישיון בדואר יכול לפנות אל נציגי משרד התחבורה, באמצעות אתר האינטרנט או בטלפון. כל עוד רשיון הנהיגה של בעל הרכב אינו בשלילה, ולא נצברו קנסות לא משולמים או עיקולים, הרישיון אמור להגיע אל תיבת הדואר בתוך זמן קצר. כדאי להתעדכן בתעריפי אגרת הרישוי, ולבדוק מהו המחיר עבור חידוש רשיון רכב.

התשלום עבור אגרת חידוש רשיון רכב מתבצע באחת מבין הדרכים הבאות:

א. כרטיס אשראי או העברה בנקאית אל שירות התשלומים הממשלתי
ב. תשלום בכרטיס אשראי באמצעות מענה אוטומטי
ג. תשלום בכרטיס אשראי דרך נציג שירות
ד. תשלום בבנק הדואר
ה. תשלום בסניפי הבנקים באמצעות שובר התשלום או באמצעות כרטיס אשראי

בעלי רכבים חייבים לזכור כי אישור התשלום המופיע על המסך אינו משמש רשיון זמני. במידה ונדרש חידוש רשיון באופן מיידי עדיף להגיע אל משרד התחבורה, בנק הדואר או הבנקים ולא להסתפק בתשלום באינטרנט.

מבחן כשירות תנועה

מבחן כשירות תנועה הוא החלק החשוב ביותר בחידוש רשיון רכב. המבחן כרוך בתשלום ויכול להתבצע גם על ידי אדם שאינו בעל הרכב, כל עוד הוא נושא עמו ייפוי כוח מתאים. מבחן כשירות תנועה כולל בדיקה של זיהוי הרכב ובעליו, זיהום אוויר, מערכת היגוי, תחתית הרכב, אורות, בלמים וכיוון גלגלים.
לסיכום, רשיון חדש נשלח אל בעלי הרכב כחודש לפני מועד החידוש. אי קבלת הרישיון אינה פוטרת את הנהג מאחריות לחידושו ואגף התנועה במשטרה מקפיד על כך. יש לבצע את החידוש על פי ההנחיות, לשלם את האגרה בדרכים המקובלות, ולהגיע אל מכוני הרישוי על מנת לבצע מבחן כשירות מלא.