השכרת רכב לנהג חדש

בתחום של השכרת רכב נהג חדש נחשב לקוח מעט בעייתי. חברת ההשכרה נוטלת על עצמה מידה של סיכון בעת התנהלות מול נהג חדש, ולכן חברות רבות כלל אינן מציעות אפשרות מן הסוג הזה. יש לזכור כי החשש של חברות השכרת רכב מוצדק ומגובה על ידי נתונים רשמיים: מלבד ההגבלות המוטלות על נהגים חדשים בנוגע להסעת נוסעים או נהג מלווה, הם מעורבים בכמות תאונות גדולה יותר מאשר נהגים אחרים.

השכרת רכב לנהג חדשבאופן כללי, רוב חברות ההשכרה מגבילות את השירות שלהן לנהגים מעל גיל 24 בלבד וחברות גמישות מציעות השכרת רכבים לנהגים מעל גיל 21. נהג חדש מוגדר על פי החוק בישראל בתור נהג המחזיק ברישיון למשך תקופה של שנתיים או פחות. מבחינת ההגדרה הזו, נהג חדש יכול להיות גם מבוגר יותר מגיל 24. כאן המקום לבצע הבחנה בין נהג חדש בלבד לבין נהג חדש וצעיר. הגבלה זו קיימת לא רק בקרב חברות השכרת הרכב, אלא גם אצל חברות הביטוח השונות.

טיפים להשכרת רכב

נהגים צעירים או חדשים המעוניינים בכל זאת להשכיר רכב יכולים להיעזר בעצות הבאות:

1. השתתפות עצמית – לעיתים קרובות בוחרות חברות השכרת רכב לגלם את הסיכון שהן לוקחות בהשתתפות העצמית המוטלת על הלקוח. בדקו מראש מה גובה ההשתתפות העצמית ובצעו השוואה בין חברות שונות על פי הקריטריון הזה.

2. הסכם השכרה – בעת השכרת רכב נהג חדש חייב לשים לב לפרטים הקטנים המופיעים בהסכם עליו הוא חותם. יש לבדוק אילו עלויות נדרש הנהג לשלם בעת תאונה, ולברר האם המחיר הנקוב כולל את עלות הביטוח.

3. נהגים מורשים – צעירים רבים בוחרים להשכיר רכב עבור טיול משותף עם חברים. זו אופציה מצוינת עם יתרונות חברתיים רבים, אך כדאי לזכור כי חברת ההשכרה מגבילה את הנהיגה רק עבור נהגים מורשים. בדקו מול נציגי חברת ההשכרה מי רשאי לנהוג ברכב ומי לא. נהיגה על ידי נהג לא מורשה אינה מכוסה על ידי חברת הביטוח, ועשויה להסב נזקים חמורים.

4. מבצעים והטבות – חלק מחברות השכרת רכב מציעות מבצעים והטבות עבור נהגים חדשים וצעירים. אפשר למצוא כמות גדולה של מבצעים והטבות בתקופת הקיץ והחופש הגדול, אך יש גם תקופות נוספות עם הצעות מחיר אטרקטיביות.

5. ערבות או פיקדון – כל אדם המשכיר רכב חייב להשאיר ערבות או פיקדון אצל החברה. צעירים נטולי כרטיס אשראי לא יכולים לבצע את ההשכרה, גם אם מצאו תנאים נוחים ההולמים את מצב הרישיון שלהם. במקרה כזה שווה להפעיל או הורים או למצוא דרכים אחרות להפקיד ערבות אצל נציגי חברת ההשכרה.

בנושא של השכרת רכב נהגים חדשים יכולים להיתקל מול שורה ארוכה של בעיות. חשוב להתמודד עם הבעיות הללו בצורה נכונה וסבלנית, להתייעץ עם מספר נציגי חברות השכרה, ולברר את כל ההגבלות החוקיות טרם קבלת המפתח.