הסיפורים מאחורי סמלים של מכוניות

סמלים של מכוניותיצרני רכב משתמשים בסמלים על מנת לבצע מיתוג ובידול. הסמל מופיע על כל דגמי היצרן, ועל כל מכונית ללא יוצא מן הכלל. בדרך כלל נהוג למצוא את הסמלים על חזית הרכב ובצד האחורי, אולם יש מספר דגמי ספורט בהם הסמלים נמצאים במקומות אחרים. הסמל בולט מאוד בכביש, וקשה להתעלם מהנוכחות שלו. מעבר לכך, יש יצרני רכבים הבוחרים להראות את הסמל על הגלגלים ועל ההגה. בעבר נהוג היה להוסיף את הסמלים הללו ברכבי יוקרה, אולם כיום גם רכבים משפחתיים נהנים מהמעמד.

מאחורי סמלים של מכוניות עומדת מערכת שיקולים מורכבת וארוכה. בשלב הראשון צריך יצרן הרכב להחליט על הסגנון המתאים עבורו. סמלים של יצרני רכבי משא או אוטובוסים לא מתאימים לרכבי ספורט, וסמלים של רכבים משפחתיים יכולים להיראות מוזר על טרקרטורים או אופנועים. מעבר לכך, בכל עיצוב של סמל ניתן לבחור בין מספר שיטות וטכניקות.

מה משותף לרנו ומרצדס?

להלן סמלים של מכוניות מוכרות ועובדות מעניינות שכדאי לדעת עליהם:

א. שם היצרן כמרכיב עיקרי – סמלים של מכוניות ניסאן, פורד ואיזוסו מתאפיינים בשם יצרן בולט. ניסאן מוטורס לדוגמא היא חברה יפנית אשר שיווקה את מכוניותיה עד שנת 1983 גם תחת השם "דאטסון". עם הזמן החלה ניסאן להתמקד בדגמים מסוימים, ולכן העדיפה סמל המייצג את השם שלה בצורה בולטת.

סיפור דומה אפשר למצוא אצל פורד האמריקאית, או חברת איזוסו המזוהה עם רכבי שטח ומשא. שם היצרן כמרכיב עיקרי בסמל של הרכב מספק יתרונות שיווקיים ופרסומיים. החברה לא צריכה להשקיע בחיבור של מסר אל המוצג, והיא משתמשת בשם היצרן כמרכיב עיקרי על מנת לעודד לקוחות. הזיהוי של דגמי ניסאן ויצרניות אחרות מתבצע בצורה מהירה ופשוטה, גם אצל מי שאינו בקיא בתחום הרכב.

ב. האות הראשונה של היצרן כמרכיב עיקרי – זו היא טכניקה הקרובה במידה מסוימת אל יצרניות המשתמשות בשם שלהן בתור מרכיב עיקרי. יחד עם זאת, ההבדל הוא שכאן מדובר על האות הראשונה בלבד. אפשר למצוא יצרניות רכב מן הסוג הזה כמו הונדה, יונדאי, סוזוקי ומאזדה.

הרבה יצרניות רכב יפניות אוהבות את הטכניקה של שימוש באות הראשונה עבור הסמל. מצד אחד, החברות הללו רוצות לשמור על הגאווה הלאומית שלהן. מצד שני, החברות יודעות כי הרכבים עומדים להימכר בכל רחבי העולם, ולכן כדאי להחליט על סמלים אוניברסליים.

ג. ציור מופשט – זו דוגמא ליצרני רכב הבוחרים במידה מסוימת של יצירתיות עבור הסמל שלהם. סמלים של מכוניות רנו הם כאלה, כמו גם מיצובישי, אאודי, מרצדס ועוד. לקוחות המזהים את הציור המופשט עושים שירות נהדר עבור יצרנית הרכב. היצרניות יכולות להשתמש בסמלים על מנת לבדל את עצמן, ולהצביע על מנטאליות מסוימת. הסמל של רנו פשוט יחסית, אך אי אפשר להתעלם ממנו וממה שהוא מייצג.

ד. בעלי חיים – הרבה יצרני רכב משתמשים בתכונות של בעלי חיים על מנת להעביר מסר מסוים לגבי הדגמים שלהם. יגואר, פיג'ו, פורשה ופרארי הם רק מעט מהדגמים המשתמשים בטכניקה הזו. בעלי חיים מסמלים תכונות מסוימות כמו מהירות, אומץ, נחישות וכדומה, ויצרני הרכב מנצלים זאת. מהבחינה הזו אין הבדלים בין סמלים המודבקים לפח לבין סמלים המחוברים לגריל. למעשה, בחלק מהמקרים זוכה חזית המכונית כולה לעיצוב בהתאם לסמל הנבחר.

לסיכום, סמלים של מכוניות מאפשרים לנו לזהות הרבה הבדלים בגישה ובמנטאליות. לעיתים יצרן רכב מחליף את סמלו, אך זאת כתוצאה מצורך בשינוי תדמית.