התנהלות נכונה לאחר אובדן רישיון נהיגה

משרד התחבורה מציע לכל אדם אשר חווה אובדן רישיון נהיגה להנפיק "כפל רישיון". יש לציין כי הכפל הרישיון תקף לא רק במקרה של אובדן, אלא גם בעת גניבה או השחתה של רישיון חוקי.

קיימות שתי דרכים מרכזיות עבור הנפקת כפל רישיון:

א. רישיון נהיגה חדש – אתר שירות התשלומים הממשלתי מפעיל מנגנון יעיל ומודרני של תשלום בכרטיס אשראי עבור הנפקת רישיון נהיגה חדש. ניתן להיכנס אל האתר בכל עת, להזין את הפרטים הרלוונטיים ולהזמין את הרישיון בדואר.

אפשרות אחרת היא תשלום בכרטיס אשראי באמצעות חיוג אל המוקד הטלפוני של משרד התחבורה. מספרו של המוקד הוא 5678*, וכדאי לברר מראש את שעות הפעילות. בנוסף, ניתן לגשת אל מכונות השירות הפרוסות ברחבי הארץ בתוך משרדי הרישוי. מכונות אלו אידיאליות עבור נהגים לאחר אובדן רישיון נהיגה. הן קיימות גם בקניונים ובסניפי סופר פארם מסוימים וההנפקה של כפל רישיון מתבצעת במקום וללא עכבות.

ב. רישיון נהיגה זמני – אפשרות נוספת להנפקת רישיון לאחר אובדן רישיון נהיגה היא פנייה אל סניף משרד הרישוי לצורך קבלת רישיון זמני. ההנפקה מתבצעת במקום, אך קיימת תוספת עמלה של 27 ש"ח על סכום האגרה המקורי לתשלום.

מי שמעוניין לחסוך את העמידה בתור ואת הנסיעה אל משרדי הרישוי יכול להנפיק את רישיון הנהיגה הזמני באמצעות בקשה דרך טופס פניה באתר משרד התחבורה. גם כאן קיימת עמלה דומה, ובמקרה הזה הרישיון מגיע בתוך שבוע אל הכתובת המעודכנת במחשבי משרד התחבורה.

כך לא תאבדו את רישיון הנהיגה

רישיון נהיגה משמש אותנו בשנים האחרונות בתור מסמך מזהה לכל דבר ועניין. ניתן להשתמש ברישיון על מנת להפקיד כספים בבנק, לבצע פעולות מול מוסדות ציבור, להגיש טפסים ובקשות רשמיות ועוד. המקום היחיד בו רישיון הנהיגה עדיין לא מחליף לחלוטין את תעודת הזהות הוא הדואר, כמו גם בקרת הגבולות ביציאה ובכניסה אל הארץ. כל אלו הן סיבות המסבירות מדוע אובדן רישיון נהיגה עשוי להיות קריטי.

רשיון נהיגה ברכבעל מנת להימנע מאובדן של תעודות מזהות, יש לשמור אותן כל הזמן בארנק. עדיף להימנע מנשיאה של הרישיון לבדו, משום שכך קל יותר לאבד את התעודה או לשכוח אותה במקום לא מבוקר. חשוב לקחת את הרישיון גם כאשר יוצאים לנסיעות קצרות. הרגילו את עצמכם לבדוק האם רישיון הנהיגה הוא חלק מהציוד, הכניסו אותו אל תוך הארנק והציבו אותו במקום בולט.

לסיכום, לא נעים לאבד רישיון נהיגה, אך ניתן להתמודד במהירות עם התקלה במידה ומבצעים את הפעולות הנכונות. משרד התחבורה מציב שורה ארוכה של אפשרויות עבור הנפקת רישיון חדש בצורה קבועה או זמנית, בעלויות נמוכות, וללא צורך בטרטורים מיוחדים. נסו להימנע מאובדן של הרישיון, אך קחו את הדברים בפרופורציות נכונות גם אם זה כבר קרה.