האם כדאי לקנות רכב מליסינג?

השיטות של ליסינג תפעולי וליסינג מימוני הצליחו לשנות לחלוטין את המחירון של רכבים חדשים וישנים. בעוד בעבר ניתן היה לרכוש רכבים רק מחברות השכרה, הרי שכיום יש לא מעט גורמים העוסקים במכירה של רכבי ליסינג. יחד עם זאת, נהגים רבים שואלים את עצמם, האם כדאי לקנות רכב מליסינג ומה המשמעות של רכישה מן הסוג הזה.

היתרונות של רכישת רכב מליסינג

הדעות לגבי השאלה האם כדאי לקנות רכב מליסינג חלוקות. מצד אחד, אלו המצדדים ברכישה של רכב מליסינג מעלים את היתרונות הבאים:

א. מחיר – ערך השוק של רכב מליסינג נמוך ב-10%-25% מערכו של רכב מקביל בשוק הפרטי. הסיבה לכך היא מצד אחד המוניטין הבעייתי המלווה רכבי ליסינג, ומצד שני האינטרס של חברות הליסינג למכור רכבים ישנים, ולגייס מימון עבור רכבים חדשים. במילים אחרות, ניתן לראות תהליך מרתק של היצע וביקוש המשפיע ישירות על המחיר הנמוך של רכב מליסינג.
ב. טיפולים ותחזוקה – היתרון המשמעותי ביותר של רכב מליסינג תפעולי הוא ההתחייבות לביצוע טיפולים בזמן. כידוע, ליסינג תפעולי מתאים עבור המגזר העסקי ומשחרר את הצורך של החברות לדאוג למחלקת רכב. חברות הליסינג לוקחות על עצמן את כל הטיפולים, מבצעות אותם במוסכים מורשים, ומקפידות על תחזוקה נכונה של הרכב לאורך שנים רבות.
ג. מגוון – השאלה האם כדאי לקנות רכב מליסינג רלוונטית עבור משפחות, בני זוג צעירים ורווקים. הסיבה לכך היא בעיקר מגוון עצום של חברות ליסינג ורכבים מדגמים שונים. המגוון של רכבי ליסינג לא פחות גדול ועשיר מהמגוון של רכבים פרטיים, בעיקר בקטגוריות סטנדרטיות.

חסרונות של רכישת רכב מליסינג

מי שתוהה האם כדאי לקנות רכב מליסינג, לא יכול להסתפק רק ביתרונות, ועליו להכיר גם את החסרונות. כמו בכל רכב אשר לא היה בבעלות פרטית, גם רכבי ליסינג לא תמיד זוכים לטיפול ראוי מצד הבעלים הישיר. לצד התחזוקה התקינה והטיפולים במוסך נוהגים בעלי רכבי ליסינג לזלזל ברכב. התוצאה היא לעיתים רכב אשר נראה משומש יותר מגילו האמיתי, או תקלות שקשה לזהות במבט ראשון.

חיסרון נוסף של רכישת רכב מליסינג בא לידי ביטוי במכירה חוזרת. נהגים אשר חושבים על הטווח הרחוק, ושוקלים למכור את הרכב ברווח, יתקשו לעשות זאת לאחר עסקאות ליסינג. ירידת הערך של הרכב מלווה אותו לזמן ארוך, ואינה קיימת באפשרויות רכישה אחרות.

סיכום ומסקנות

קניית רכבלסיכום, אפשר לקבל תשובה לשאלה האם כדאי לקנות רכב מליסינג רק אם מגדירים מראש את רשימת הצרכים והמטרות. מי שמעוניין לחסוך בהוצאות ראשוניות, וליהנות ממגוון של רכבים המטופלים במוסך מורשה, ימצא את מבוקשו באחד מבין רכבי הליסינג המוצעים על ידי החברות המובילות. מנגד, נהגים אשר רוצים לרכוש רכב לזמן קצר, ומוטרדים מירידת הערך צריכים לבחון אלטרנטיבות אחרות.